מלון בוטיק האפנדי בעכו העתיקה

מלון בוטיק האפנדי בעכו העתיקה

בשביל צלם עיצוב פנים זאת הייתה חוויה לצלם את המלון אשר נמצא בלב העיר העתיקה של עכו, כמעט נסתר מהעין נמצא מלון בוטיק שעונה לשם "האפנדי" (אדון בתורכית). אורי ירמיאס, השף של מסעדת 'אורי בורי', הצליח לראות מבעד להריסות של מבנה נטוש, הרוס ומוזנח, את הפוטנציאל העצום והחליט להמר עליו. ואכן עבודות המחזור והשימור שנמשכו יותר משמונה שנים הצליחו לגלות, טפח אחר טפח, את היופי הרומנטי שכמו סינדרלה רק חיכה לנשיקת הנסיך שתחזיר אותו לחיים.

 

מלון בוטיק האפנדי בעכו העתיקה

השבחים והביקורות הטובות הרבות מתרכזים בעיקר בחוויה הנפלאה לה זוכים אורחי המלון. רבים מהם טוענים שהביקור במלון הוא ממש כמו נסיעה במנהרת הזמן, לתקופה שעד כה הם רק למדו עליה בשיעורי ההיסטוריה. כבר מרגע הכניסה ללובי המולת הרחוב נשכחת והחוויה הופכת למרגיעה ולמפנקת.

מלון בוטיק האפנדי בעכו העתיקה
בגלל החשיבות ההיסטורית של המקום – רשות העתיקות פיקחה על עבודות השימור והשחזור שהתבצעו. מדובר בעבודה סיזיפית לעתים שהייתה צריכה להתבצע בעדינות מרבית, כדי לא לפגוע בהיסטוריה השברירית שהסתתרה בין כותלי המבנה. העבודה כללה גם שחזור ושיפוץ המעטפת החיצונית של המלון ושחזור מלא של העיטורים והציורים שנמצאים על הקיר ועל התקרות של המבנה. אמני שימור הוטסו מאיטליה כדי לתרום מניסיונם ולסייע במלאכה. לאחר כשמונה שנים המשימה הושלמה ונולדה פנינת חן היסטורית.

מלון בוטיק האפנדי בעכו העתיקה
מלון האפנדי שימש בתקופה הצלבנית-ממלוכית-עות'מנית, כבית מפואר למשפחות סוחרים אמידות. גם היום המבנה מצליח לתפוס ולשקף את האור ואת האווירה המיוחדת של נמל עכו. השילוב בין אווירת עכו הרומנטית לבין העוצמה הטמונה בהיסטוריה, מעניק לאורחי המלון חוויה שמדברת אל כול החושים. עיצוב הפנים של המלון אמנם נישען על אלמנטים מהעבר, אך הוא אינו מתפשר על הנוחות המפנקת שכול מלון מעוניין להעניק לאורחיו.

מלון בוטיק האפנדי בעכו העתיקה
נקודת המוצא של עיצוב הפנים במלון היא 'מינימליזם טהור', הקירות ריקים מתמונות כדי לא לפגוע באותנטיות המרגשת של המקום. האורחים שנמצאים בלובי יכולים לצפות על הנוף המדהים שנשקף מבעד לחלונות הגדולים. שנדלירים אלגנטיים וכורסאות עתיקות משלימים את הטיול במנהרת הזמן. מכול מקום במלון ניתן להתרשם מעבודות השחזור היסודיות שנעשו בו החל בחשיפת הרצפה המקורית, דרך עמודי השיש הנכבדים וכלה בחלונות קשתות שמעניקים נוף רחב לכיוון הנמל וסמטאות עכו העתיקה.

בזכות האווירה ובזכות היחס המפנק כול אורח שמגיע ל'האפנדי' יכול להרגיש, למשך כמה ימים, שהוא אדון נכבד בכבודו ובעצמו. למרות שדרוג החדרים באמצעות מערכות חכמות של חשמל, אינסטלציה ומיזוג אוויר, החדרים נראים כהעתק מושלם של תקופה אחרת.
שילוב נכון בין אווירה, אינטימיות, עיצוב ונוחות מצליח ליצור חווית אירוח בלתי נשכחת.

אדריכלות: אורית קולונימוס
צילום: פרל אלכסנדר